• bilgi@turkiyedeestetikonline.com
 • 0 554 897 07 76
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
236 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Prof.Dr. L.Barlas Aydogan
 • ADRES: Cemalpaşa Mahallesi Fuzuli Caddesi Galleria İş Merkezi No:14/C Posta K.:01120 Seyhan / Adana
 • TELEFON: 0 (322) 454 15 15
 • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

1965 Muğla doğumlu olan Dr. L.Barlas AYDOĞAN, 1983 de Bornova Anadolu Lisesinden mezun oldu. 1990 da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup 1990-1997 yılları arasında Çukurova üniversitesi Kulak Burun boğaz Ana Bilim Dalında ihtisasını yaptı. Bu süreçte 1992-1994 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Pittsburgh üniversitesi KBB Kliniğinde bilimsel çalışmalar yaptı.

1998-2000 yılları arasında Çiğli 2. Ana Jet Üssünde askerliğini yaptıktan sonra tekrar Çukurova Üniversitesinde çalışmaya başlayan Dr. Aydoğan 2002 yılında Doçent oldu ve 2007 yılında aynı fakültede profesörlüğe atandı.

Üyesi olduğu dernekler Türk KBB ve baş boyun cerrahisi derneği, Pediatrik KBB derneği,American Academy of Otolaringology Head Neck Surgery, Çukurova KBB derneği, Türk rinoloji derneği ve Halil Avcı işitme engelliler vakfıdır. Türk Rinoloji derneğinde 2 yıl yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Halen Türk Rinoloji Derneği yönetim Kurulu Üyesi ve Yüz Plastik Cerrahi Derneği 12. Ulusal Toplantısının Eş Başkanıdır.

Yurtiçi 51, yurtdışı 30 olmak üzere toplam 81 basılmış yayını bulunan Dr. Aydoğan, ayrıca 8 kitabın bölümlerinde yer almıştır. Editörlüğünü yaptığı “Rinosinuzit Tanı ve Tedavi Rehberi” ve “Kulak Burun Boğazda Semptomdan tanıya, tanıdan tedaviye algoritmik Yaklaşım” adlı iki adet kitabı bulunmaktadır.

Başlıca ilgi alanları Rinoloji, Estetik burun cerrahisi, baş ve boyun kanser tedavisi, tiroid hastalıklarının cerrahi tedavisi, çocuk kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi ve kulak hastalıklarıdır.
Evli ve 1 kız babasıdır.

Hobileri arasında yüzme, tenis ve kayak olan Dr. Aydoğan kitap okumayı çok sevmektedir.
Tam gün yasasının çıkmasıyla 2011 Şubat ayında Çukurova Üniversitesinden ayrılan Dr. Aydoğan mesleki yaşamını Adana’da Özel Galleria KBB merkezinde sürdürmektedir.

 

SEPTORİNOPLASTİ


SeptorinoplastiNiçin rahat nefes alamıyorum ?

Burun estetiği ameliyatı ile birlikte eğer solunum probleminiz de varsa birlikte rahatlıkla düzeltilebilir. Yani burun estetiği ile birlikte septum deviasyonu ameliyatı veya burun eti ameliyatı rahatlıkla birlikte yapılabilir ve bu ameliyata Septorinoplasti Ameliyatı denir.

Solunum problemi olan bir hastanın bu şikâyetinin giderilmeden burun estetiği ameliyatı olması, şikayetlerinin artmasına ve sonrasında belki de tekrar tekrar burun ameliyatı olmasına neden olur. O nedenle septum deviasyonu veya burun eti olan hastalar burun estetiği ameliyatı olacaklarsa bu problemlerin birlikte çözülmesini talep etmelidirler.

Septum; burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran bir duvardır. Septumun ön kısmı sağlam ancak bükülebilir bir kıkırdaktan, arka kısmı ise kemikten oluşur. İdeal koşullarda septumun orta hatta bulunması, sağ ve sol burun boşluklarının da eşit genişlikte olması gerekir. İnsanların %80’inde septum tam olarak orta hatta değildir ve bu durum herhangi bir şikayete neden olmadığı gibi, çoğunlukla da bir sağlık sorunu da doğurmaz. Bazen septum orta hattan çok sapmış bir konumda bulunur ve buna septum deviasyonu veya burun deviasyonu adı verilir.

Burun deviasyonunun oluşma mekanizmaları farklılıklar göstermektedir. Nadiren, bazı bebekler anne karnında septumun eğri gelişimine bağlı olarak septum deviasyonu ile doğarlar. Bazen de septum, bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında eğilir. Çocukluk çağındaki ve erişkinlikteki çarpmalar, düşmeler, spor yaralanmaları, trafik kazaları da septum deviasyonuna neden olabilir. Septum deviasyonları, büyüme çağında septumun kemik ve kıkırdak kısımlarının farklı hızda gelişmesi sonucunda da oluşabilir.

Septum deviasyonunun en sık rastlanan belirtisi burundan nefes alma güçlüğüdür. Burun tıkanıklığı genellikle septum eğik olduğu taraftadır, ancak her iki tarafta sürekli veya bazen sağda, bazen solda olacak şekilde değişken nefes alma güçlüğü hissedilmesine de yol açabilir.

Septum deviasyonunun tedavisi cerrahidir ve bu ameliyata septoplasti adı verilir. Burun deviasyonu ameliyatı estetik burun ameliyatı ile birlikte veya ayrı ayrı da gerçekleştirilebilir.

Septoplasti ameliyatı hem genel, hem de lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak kişisel görüşüm ve uygulamam estetik girişim ile septoplasti ameliyatının birlikte yapılmasının doğruluğu yönündedir ve bu sebeple de lokal anestezi ile bu ameliyatı yapmak pratik ve sağlıklı değildir. Ameliyatta septum, olması gereken orta hattaki pozisyonuna getirilir. Ameliyat sırasında septumun aşırı eğik kısımları tamamen çıkartılır, düzeltilebilen kısımlarına ise yeniden şekil verilerek bunlar tekrar yerine yerleştirilir. Ameliyatın sonunda düzeltilen septumu yerinde tutmak için her iki burun boşluğuna tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar genellikle ameliyatı takip eden ikinci gün alınır.

 • Ameliyattan sonra yerleştirilen tamponlar nedeniyle burnunuz tıkalı olacak ve ağızdan nefes almanız gerekecektir.
 • Tamponlar burun salgısının artmasına neden olacak ve hem önde tamponların kenarından, hem de genizden pembe renkli bir akıntı görülecektir. Bu kanama değildir ve ameliyattan sonra giderek azalacak şekilde tamponlar alınana kadar devam edecektir.
 • Burnunuzu çarpmamaya özen gösterin ve ameliyatı yoklamak için elinizle hareket ettirmeyin.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanın.
 • Tamponlar alındıktan sonra, eğer doktorunuz önerirse burun spreyinizi düzenli kullanın.
 • Doktorunuz izin verene kadar burnunuzu sümkürerek temizlemeyin. Tamponlar alındıktan sonra burnunuzu hafifçe çekerek temizleyebilirsiniz.
 • Burnunuza kesinlikle musluk suyu çekmeyin. Uzun süreli ve çok sıcak olmamak koşuluyla banyo yapabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra burunda kuruma hissi ve içinde kabuklanmalar meydana gelebilir. Bunları en aza indirgemek için tamponların alınmasını takip eden ilk günlerde 2-3 saatte bir, daha sonra günde 3-4 kere bir kase kaynamış suyun buharına karşı burundan nefes alın.
 • Burun içindeki tam iyileşme 2-6 hafta arasında tamamlanacaktır. Bu süre içinde doktorunuzun önerdiği pansumanlara ve kontrollere düzenli gidin.
 • Burun septumunda yüz kemiklerinin gelişimini belirleyen merkezler vardır. Çocukluk çağında belirlenen septum derivasyonlarının cerrahi tedavisi, bu merkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak için genellikle 17 yaşından önce yapılmaz. Erişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir ve septoplasti ameliyatlarının yüzün şekli üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

Septoplasti ameliyatını takip eden bir kaç ay içindeki iyileşme aşamasında septumun tekrar yer değiştirmesi halinde veya yeni bir burun travması sonrasında ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilir; ikinci ameliyat gereksinimi çok nadiren doğar ve ameliyat olan hastaların %2’sinden daha azında söz konusudur.Burun Estetiği (Rinoplasti)

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat