Yüz Gençleştirme

Yılların geçmesi nedeniyle, yerçekimi ve güneşin zararlı etkilerinin yanında, yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle de yüzde belirli kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmektedir. Ayrıca stresli bir hayat tarzı ve aşırı kilo almak ve vermek gibi durumlarda da yüz bölgesi olumsuz etkilenmektedir. İşte yüz bölgesinde ilerleyen yaş ve şu ya da bu nedenden ötürü meydana gelen yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılması işlemlerine yüz germe estetiği diyoruz. Yüz germe estetiği işleminin temel amacı, hastaları gençleştirmek ve güzelleştirmektir. Yüz germe estetiği sayesinde 10 – 15 yaş daha genç bir görünüme kavuşmuş olursunuz. Genel olarak orta yaşlı ve daha üstünde olan hastalar yüz germe estetiğini tercih etmektedirler.

 

Yüz germe ameliyatı tam olarak nasıl yapılır? İlk olarak, hastadan, eğer sigara kullanıyorsa, operasyondan bir müddet önce ve sonra, bu alışkanlığını bir kenara bırakması istenmektedir. Estetik cerrah, eğer hasta alkol kullanıyorsa ya da zararlı madde alışkanlığı varsa, bu durumları hastanın yine eğer varsa kalp, damar ve karaciğer benzeri hastalıkları ile birlikte değerlendirmelidir. Bu değerlendirme ışığında ameliyatın hangi yöntemle yapılacağı belirlenecektir. Klasik bir tarzda yapılan yüz germe operasyonlarında lokal anestezi uygulanmaktadır. Ağrıların oluşması bu sayede engellenir ve operasyon 2 – 4 saat arası bir süreçte hayata geçirilir. Kulak ve yanağın birleşmiş olduğu çizgiden, eğer ihtiyaç duyulursa, bir kesi yardımıyla girilmektedir.

 

Bu bağlamda, yüzdeki sarkmalara ve bozulmalara neden olan deri gerilecektir ve bollaşmış olan fazla deri dışarı atılacaktır. Yine sıklığını kaybetmiş olan kas dokusu da alınacaktır. Operasyon için açılan kes özel bir teknik ile iz bırakmayacak biçimde dikilecektir. Ameliyat yapılan alanda sıvı birikmesini önlemek amacıyla uzman doktor dren kullanabilir. Hastalar operasyonun yapıldığı gün evlerine gönderilebilir ama gerekli görülürse de hastanede bir günlük bir yatış söz konusu olabilir.

 

Yüz germe ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır? Bu operasyon doğası gereği risk taşımaz. Bu nedenle hastalar rahat bir iyileşme süreci yaşayacaktır. Ameliyatlı bölgeye takılan bandajlar iki gün sonra çıkarılacaktır. Yine operasyondan sonra ortaya çıkan hafif ağrılar basit ağrı kesiciler vasıtasıyla kontrol altına alınmaktadır. Konulan drenler de ikinci gün çıkarılmaktadır. Ortalama olarak 5 – 7 gün arasında dikişler alınmaktadır. Yüzde meydana gelen şişmeler ve morarmalar altıncı günden sonra kendi kendine yok olacaktır. Hasta, iş yaşamına, operasyondan bir hafta sonra dönebilir. Tastamam bir iyileşme ve yüzün normal durumuna gelmesi 2 – 3 haftalık bir sürecin geçmesini gerektirir. Zaten belirsiz olan ameliyat izleri 1 yıl sonrasında tamamen deriniz ile aynı renge döner. Sonuçlar uzun yıllar boyunca kendisini hissettirecektir.