• bilgi@turkiyedeestetikonline.com
 • 0 554 897 07 76
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,262 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: DR.EBRU ŞEN
 • ADRES: Abdi İpekçi Caddesi No:53 Side Apt. Kat:6 D:12 Nişantaşı Şişli İstanbul
 • TELEFON: +90 212 215 6533
 • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

logo
DR. EBRU ŞEN
Dr Ebru ŞEN, 1984 yılında Adana da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana’da Sabancı İlköğretim Okulunda, liseyi Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen lisesinde tamamladı. Lise eğitimi sırasında doktor olmaya karar verdi ve 2002 yılında İstanbul Tıp fakültesine girdi. İstanbul Tıp Fakültesinde cerrahi branşlara ilgisinin daha fazla olduğunu farketti ve Plastik Rekonstruktif ve Estetik cerrahi stajında gördükleriyle büyülendi. Bu branşta hastalarına birçok alanda faydalı olabileceğini düşünüp, keyifle çalışacağına inandığından seçimini bu yönde yaptı. Mezun olduğu 2008 yılında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimine başladı.
Eğitimi boyunca ağırlıklı olarak mikrocerrahi olmak üzere, estetik operasyonlar, rekonstrüksiyon, maksillofasial yaralanmalar, deri maligniteleri ve yanık hastalar üzerinde çalıştı. Bağcılar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi eğitimi sırasında 350’ den fazla hastada mikrocerrahi operasyonu gerçekleştirdi. Kasım 2012 de İsviçre Zürih’te Schlieren Üniversitesinde mikrocerrahi konusundaki becerilerini artırmak için eğitim aldı. Çünkü iyi bir mikrocerrah iyi bir estetik ve rekonstruktif cerrahtır. 2014’te uzman doktor ünvanını alarak zorunlu hizmetini yapmak üzere Kars Kafkas Üniversitesine atandı.
Burada Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalını kurdu. Ameliyatlarına ve araştırmalarına devam ederken aynı zamanda üniversitenin başhekim yardımcılığını üstlendi. 2015 Şubat ayında Yardımcı Doçent ünvanı alarak akademik kadroya atandı. 2015 Kasım-2016 Şubat arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ingilizce dil becerilerini artırmak için eğitim aldı. 2016’da zorunlu hizmetini tamamladı.Zorunlu hizmetin bitmesini takiben akademik görevinden feragat ederek İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine uzman doktor ünvanı ile atandı. 2016 Ekim ayında Dr. Barış Çakır’dan karma rinoplasti konusunda eğitim aldı. Burada gördüklerinden çok etkilendi ve ışık-gölge tasarımı ve desen eğitimi yönünde ders almaya başladı, halen de devam etmektedir. 2017 Mart-Nisan arasında Brezilya Rio de Janeiro Andarai Federal Hastanesinde Prof. Dr Carlos Del Pino Roxo’dan postbariatrik cerrahi üzerinde eğitim aldı ve çalıştı. 2017 Mart-Nisan arasında meme ve yüz başta olmak üzere estetik cerrahi ile ilgili olarak Brezilya Rio de Janeiro Pitanguy Klinikte dünyaca ünlü cerrahlardan eğitim aldı. 2017 Mayıs ayına kadar görevine İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam etti. Şuanda Barış Çakır Burun Akademi’de, Nişantaşı’nda çalışmalarına devam etmektedir.

Postbariatrik Cerrahi

Postbariatrik cerrahi, hastaların dramatik kilo kaybından sonra geride kalan yağın ve sarkmış derinin çıkarılması ve problemli bölgenin yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Amacı, yüzü, boynu, üst kolları, göğüsleri, karnı, kalçaları ve uylukları çevreleyen sarkık cildi çıkararak ideal oranlara ulaştırmaktır. Çünkü aşırı ve hızlı verilen kilolar derinin elastikiyetini kaybettirir. Bu işlemler yara izi bırakmasına rağmen, çoğu hasta daha iyi görünen bir vücuda sahip olmak istediği için bu ameliyatı yaptırmaktadırlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Hastalar Plastik Cerrahiyi Ne Zaman Düşünmelidir?

• Eğer bariatrik cerrahi veya diyete ek olarak yapılan egzersizden dramatik kilo kaybı yaşadıysanız.

• Yüz, boyun, göğüs, kol, karın, sırt ve uyluk gibi birden çok alanda sarkmış cildiniz varsa.

• Eğer bariatrik ameliyatınızın üstünden 18 ay geçmiş, diyet ve egzersiz sonrasında kilonuz en az 6 ay süreyle sabitlenmişse “post bariatrik cerrahi” olabilirsiniz.

Postbariatrik Cerrahinin Artıları

 • Sarkmış deriden kurtulursunuz ve elbiseleriniz üzerinizde daha güzel durur.
 • Ağrılı sürtünme, kızarıklıklar ve enfeksiyonlara neden olabilecek sarkan deriyi yok eder.
 • Özgüveninizi artırır.

Postbariatrik Cerrahinin Eksileri

 • Cerrahi sonuçlar beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilir.
 • Cilt fazlalığı sebebiyle büyük yara izleri oluşabilir. Ancak bu izler çamaşırlarınız içinde saklanabilecek bölgelerde olacak ve izleri daha iyi hale getirmek için tarafımızdan uygun tedavi planı sizlere uygulanacaktır.
 • Ameliyatınızın sonuçları yaşlanma, yeniden kilo alma ve yaşam tarzınızdan etkilenebilmektedir.

Bunlar, dramatik kilo kaybından sonra plastik cerrahi ameliyatları düşünülürken tartışılması gereken ilk üç artı ve eksidir. Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Post Bariatrik Cerrahi İçin Uygun Aday Mısınız?

 Obezite ameliyatı sonrası kilonuz stabil duruma geldiyse ve daha önce belirttiğim gibi 18 ayınız dolduysa, sarkan deriden ve vücudunuzun şeklinden memnun değilseniz bu sizi post-bariatrik cerrahi için uygun bir aday yapar.

 • İyileşme ve kilo verme sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Obezite cerrahisi sonrasında en az 2 yıl ameliyat planlanmamalıdır. Çünkü 18 ay boyunca kilo verme işlemi devam etmektedir ve bu süre içerisinde deri bir miktar kendini toparlayacaktır. 18 ay sonunda ideal kilonuza indiğinizde ve 6 ay süreyle bu kiloyu koruyabildiğinizde post bariatrik cerrahi için uygun bir aday olacaksınız.
 • Kalp hastalıkları, diabet ve kronik tıbbi problemler yaşamıyor olmalısınız. Sağlık durumu kötü olan hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için iyi adaylar değillerdir. Öncelikle bu tarz bir probleminiz var ise doktorunuzdan ve obezite ameliyatınızı yapan genel cerrahtan onay almanız gerekecektir.
 • Protein eksikliği ameliyat sonrası süreçte iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyecektir. Ameliyat öncesinde gerekli protein diyeti yapmanız ve bu değerleri iyi seviyelere çıkarmanız son derece önemlidir.
 • Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Ayrıca sigara ameliyat öncesinde ve sonrasında ciddi komplikasyon oluşma riskini artırır. Sigara kullanıyorsanız post-bariatrik cerrahi ameliyatından en az 6 hafta ve iyileşme süreci tamamlanana kadar içmemeniz gerekmektedir.
 • Zihinsel olarak hazır olmanız gerekmektedir. Çünkü post-bariatrik plastik cerrahi prosedürleri sabır ve dayanıklılık gerektirir.
 • Beklentileriniz gerçekçi olmalıdır. Her ne kadar ameliyat öncesinde planlama yapılmış olsa da yaş, alınacak deri fazlalığı gibi bir çok etken bu ameliyatın sonucunu etkileyecektir. Örneğin ameliyat sonrası yeniden kilo alımı bu durumu olumsuz etkileyebilir. Unutulmamalıdır ki bu ameliyat sizi yirmili yaşlarınızdaki haliniz gibi yapmayacaktır. Çünkü vücut şekillendirme ameliyatlarından sonra bile cilt yaşlanmanın bir parçası olarak sarkmaya devam eder.

Obezite Cerrahisi Sonrası Plastik Cerrahi Nasıl Yapılır?

İlk olarak plastik cerrahınıza post bariatrik cerrahi sonrası beklentilerinizi söylemelisiniz. Cerrahınız size uygun operasyonları gerçekçi olarak anlatacaktır ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Birden fazla operasyon aynı anda yapılabileceği gibi tek tek ve kademeli şekilde bir operasyon yaklaşımı da önerilebilir. Çünkü her operasyon bir sonraki operasyonun sonucunu etkileyecektir.

Bu yüzden dikkatli bir cerrahi planlama yapılması gereklidir. Post bariatrik cerrahide en çok talep ve ihtiyaç duyulan operasyonlar abdominoplasti ve alt vücut kaldırma operasyonlarıdır.

Pannikülektomi

Pannikülektomi Nedir?

Pannus, genellikle büyük kilo kaybı ve / veya gebelik sonrasında ortaya çıkan alt karında oluşan çıkıntılı cildin adıdır. Pannikülektomi ile göbek deliği altında vücuda asılı gibi duran yağ ve deri toplanır. Sıklıkla aşırı kilolu olan hastalarda uygulanan bir prosedürdür. Bazı potansiyel pannikülektomi adaylarının kalçalarına, sırtlarının etrafına ya da dizlerine kadar sarkan yağ ve deri kitleleri, ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır.Bu ameliyattan sonra daha az cilt problemine sahip olursunuz. Ancak göbeğinizin konturunda çok az ilerleme olacaktır.

Pannikülektomi Nasıl Yapılır?

 • Plastik cerrah, kasık bölgesinde yatay bir kesi yaparak fazla cildi ve yağı dikkatle çıkarır.
 • Kalan cilt güvenli olarak aşağı çekilir ve kapatılır.
 • Bu bölgede oluşabilecek kanama ve ödeme karşı diren yerleştirilir.
 • Yara iyileşmesini hızlandırmak ve izi azaltmak adına kesi uygulanan bölgelerin üzeri strip denilen ince bantlarla kapatılır.
 • Karın fıtığı ya da karın duvarında yırtık var ise cerrahınız bu operasyon sırasında bunu onarabilir.

Liposuction, alt vücut kaldırma ve tummy tuck (karın germe) operasyonları pannikülektomi operasyonu ile ilişkili prosedürlerdir.

Alt Vücut Kaldırma (Belt Lipektomi)

Alt Vücut Kaldırma Nedir?

Belt lipektomi ile karın, bel, kalçalar, uyluk ve popo bölgesi etrafına yapılan kesi ile gevşemiş ve elastikiyetini kaybetmiş deri çıkarılarak bu bölgeler yeniden şekillendirilir.

Alt Vücut Kaldırma Nasıl Yapılır?

 • Kesiler arkadan başlayarak öne doğru uyluklara kadar devam eder.
 • Cerrah, kalan dokuların kaldırılmasına ve alt vücudun, özellikle kalçanın gerginleşmesine ve şekillenmesine izin vermek için, insizyonun altındaki altta yatan yağ dokusunun yanı sıra gevşek cildi de çıkarır.
 • Ameliyat sırttan başlar, ancak ameliyat sırasında kalçaları, dış bacakları ve kalçaları öne çıkarmak için yeniden konumlandırılırsınız.
 • Alt vücut kaldırma ameliyatı gerekirse abdominoplasti ameliyatı ile kombine olarak yapılabilir.
 • Eğer hastaya daha önce abdominoplasti ameliyatı yapılmışsa ya da gerekli değilse, alt vücut germe iç uylukların kaldırılması için yapılabilir.
 • Liposuction, pannikülektomi ve abdominoplasti (karın germe) operasyonları alt vücut kaldırma operasyonu ile ilişkili prosedürlerdir.

Meme küçültme, meme büyütme ve jinekomasti (erkeklerde meme küçültme) dramatik kilo kaybı sonrası plastik cerrahi ile ilişkili diğer prosedürlerdir. Aşağıdaki prosedürler sıklıkla dramatik kilo kaybı sonrası plastik cerrahide yer alır, ancak daha önce obezite operasyonu geçirmeyen kişilerce de sıklıkla istenen prosedürlerdir:

Abdominoplasti (Tummy tuck – Karın Germe)

Abdominoplasti Nedir?

Abdominoplasti, gevşek ve sarkık duran cilt ve cilt altı yağ dokusunun alınması ve bu esnada eğer karın kaslarında gevşeklik varsa onun da sıkılaştırılması işlemlerini kapsayan bir cerrahi uygulamadır.

Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

 • Cerrahınız göbek deliği ile kasık arasındaki cildi ve yağın bir kısmını yatay bir oval veya eliptik kesi yaparak çıkaracaktır.
 • Karın kaslarını örten zar (fasya), kalıcı dikişler ile sıkılaştırılacaktır.
 • Göbek deliği etrafındaki deri yeniden şekillendirilecektir.
 • Göbek deliği küçük bir kesi ile çıkarılacak ve yeniden normal pozisyonda oluşturulacaktır.
 • Kesi, fazla deri çıktıktan sonra yeniden konumlanan deri alttan ve üstten birleştirilerek bikini bölgesinde yeniden dikilecektir.
 • Yara izi bikini bölgesinde doğal bir kırışıklık gibi kalacaktır. Ancak bu izin boyutu ve görünürlüğü kişiden kişiye göre değişebilir.

Liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction bel bölgesi, yan bölgeler, kalçalar, göğüs, uyluklar, boyun, üst kollar ve dizlerin çevresinde birikmiş inatçı yağların vücuttan çıkarılarak bölgenin görünümünü iyileştirmek için yapılan  bir cerrahi uygulamadır. Sıklıkla dramatik kilo kaybı sonrası diğer plastik cerrahi prosedürlerle birlikte kullanılır. Daha fazla bilgi için liposuction ile ilgili bölüme bakabilirsiniz.

Liposuction Nasıl Yapılır?

 • Uygulama yapılacak bölgelerde küçük kesiler yapılır.
 • İnce kanüller yardımı ile kesi yapılan alanlardan yağ alınacak bölgelere girilir ve öncelikle yağın parçalanmasına yardımcı sıvı enjekte edilir. Ve yine yağ kanüller yardımıyla kırılır.
 • Vakumlama yöntemi ile enjekte edilen sıvı ve yağ bu kesilerden yine ince kanüller yardımı ile emilerek dışarı atılır.
 • Açılan kesiler dikilir ve pansumanı yapılır, bölgede sıkılaşma sağlamak ve ödemi azaltmak amacıyla cerrahi korse giydirilir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Mastopeksi Nedir?

Meme dikleştirme operasyonu sarkmış, eşit olmayan, hacmi azalmış, hacmi olması gerekenden çok fazla olan memeler için uygulanabilecek bir cerrahi uygulamadır. Daha büyük ya da küçük, daha dik, daha yuvarlak memelere sahip olmak isteyen kadınlar için göğüs dikleştirme işlemi yapılırken hacim azaltılıp artırılabilir.

Mastopeksi Nasıl Yapılır?

 • Ameliyat öncesi görüşmelerde, yapılacak işleme göre planlama yapılır ve buna uygun kesi yapılır. İzler çıkarılacak olan miktara, istediğiniz ölçüye göre değişiklik gösterebilir.
 • Meme dokusu yeniden şekillendirilir ve konumlandırılır. Aşırı deri alınarak yeni meme dokusuna uygun hale getirilir.
 • Meme uçları ve areola (koyu renkli bölge) daha yukarı alınır. Bu daha genç bir görünüme sahip olmanızı sağlar.
 • Meme dokunuz ve deri yeniden şekillendirildikten sonra kesiler kapatılır. Kendiliğinden eriyen ve içten dikiş kullanılacağı için işlem sonrası genellikle korkulan dikiş alma işlemi yapılmayacaktır.
 • Stripler  olası enfeksiyonlara karşı korumak ve dikişi desteklemek amacıyla dikiş üzerine yapıştırılır.

Üst Kol Germe (Brakioplasti)

Brakioplasti Nedir?

Yaşlanmaya ya da aşırı kilo vermeye bağlı olarak kolların üst bölgesindeki deri gevşer ve hem daha yaşlı hem de estetik olmayan bir görünüme sahip olur. Üst kol germe ameliyatı ile bu fazla deri ve yağ çıkarılarak daha genç ve estetik bir görünüm kazandırılır. Kolda oluşacak olan iz çıkarılacak deri miktarına ve yapılacak kesiye göre değişiklik gösterecektir. Bununla ilgili olarak detaylı bilgiyi ameliyat öncesi planlama yaparken size anlatacağım.

Brakioplasti Nasıl Yapılır?

 • Kesiler genellikle koltuk altından başlayarak dirseğe kadar iç tarafa ya da arka tarafa gelecek şekilde yapılır.
 • Kolda fazla yağ var ise liposuction ile bu yağ çıkarılır ve daha sonra üst kol germe işlemine geçilir.
 • Eğer çok fazla deri fazlalığınız yoksa mini brakioplasti için doğru aday olabilirsiniz. Mini brakioplasti işlemi koltuk altından yapılacak küçük bir kesi ile gerçekleştirilir.

Uyluk Germe

Uyluk Germe Nedir?

Uyluk germe estetiği uyluk yani üst bacakta toplanan sarkmış fazla derinin cerrahi olarak alınmasına olanak sağlayan bir operasyondur. Eğer cilt altı dokuda birikmiş yağ varsa öncelikle liposuction ile bu yağ çıkarılır. Daha sonra bu bölgede sarkmış olan fazla deri alınır. Uyluk germe estetiği alt vücut estetiği, popo kaldırma gibi diğer estetik ameliyatlar ile kombine edilerek yapılabilir.

Uyluk Germe Nasıl Yapılır?

Uyluk germe estetiğinde uygulanabilecek birden fazla prosedür söz konusudur. Alınacak yağ miktarı, fazla deriye göre karar verilecek olup ameliyat öncesi görüşmede bu konuda sizi detaylı olarak bilgilendireceğim.

 • En çok uygulanan iç uyluk germe estetiğidir. Bu bölgede orta düzeyde bir yağ ve sarkmış deriye sahip olan hastalar için idealdir. Kasık bölgesinde kesi yapılır ve bu bölgedeki fazla yağ dokusu ve deri çıkarılır.
 • Daha fazla deriye ve yağ dokusuna sahip hastalar için ise dikey uyluk germe estetiği daha uygun olacaktır. Kasık kısmından dize kadar bacağın iç kısmından bir dikey kesi uygulanır. İç taraftan fazla deri çıkarılır ve kesi kapatılır.
 • Dış uyluk germe için spiral uyluk germe estetiği prosedürü uygulanmaktadır. Kasıktan başlayarak kalça etrafında bir kesi yapılır. Bu prosedür ön, arka, iç ve dış bacakta bulunan fazla deriyi almak için planlanır. Kesi kalçanın ve kasık katlanma bölgesinin altından yapıldığı için yara izi bu katlanan bölge altında kalacaktır. Bu sebeple iz daha az görünür olacaktır.

Postbariatrik Cerrahi İçin Benim Düşüncelerim Nelerdir?

Aşırı kilo verme sonrasında plastik cerrahinin asıl amacı gevşek ve sarkmış olan deriyi alarak bölgenin daha sıkı görünmesini sağlamaktır. Yapılabilecek cerrahi müdaheleler; alt vücut germe, karın germe, kol germe, meme estetiği, jinekomasti, yüz germe, uyluk (bacak) germe ve pannikülektomi ameliyatlarıdır. Bu operasyonlardan hangisine ya da hangilerine ihtiyacınız olduğuna ameliyat öncesi muayenelerde sizinle birlikte karar vereceğiz. Genellikle birden fazla cerrahi müdahale gerekliyse aralıklarla yapmak daha akıllıca olacaktır. Yukarıda da yazdığım gibi bazı operasyonlar kombine olarak yapılabilir. Cerrahi avantaj sağlayabilmek adına bunu ameliyat öncesi görüşmelerimde sizinle birlikte planlayacağım.

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu, mastektomi veya lumpektomi cerrahisini takiben memenin şeklini ve biçimini düzeltmek için uygulanan çeşitli prosedürleri içerir. Bireysel anatomi, estetik hedefler ve herhangi bir cerrahi sonrası kemoterapi veya radyasyon ihtiyacı gibi faktörler seçeneklerinizi belirleyecektir. Kanserli meme alınmadan önce bir plastik cerrah ile görüşmek son derece önemlidir. Çünkü memenin tamamen alınması sırasında kullanılan yöntem, meme rekonstrüksiyonu sonucunu önemli ölçüde etkileyebilir. Rekonstrüktif mammaplasti olarak da bilinir.

Meme Rekonstrüksiyonunu Ne Zaman Düşünmelisiniz?

 • Yalnızca tek memeniz etkilenmişse ve simetri sağlamak istiyorsanız
 • Görünüşünüzde daha kadınsı olmak ve öz güveninizi artırmak istiyorsanız
 • Psikolojik olarak sizi rahatlatacağını ve bütünlük hissi vereceğini düşünüyorsanız
 • Düşük kesimli yaka ve mayo içinde daha iyi görünmek istiyorsanız

Meme Rekonstrüksiyon Cerrahisinin Artıları

 • Meme görüntüsü veren pedler kullanmak zorunda kalmazsınız.
 • Kanser ve mastektomi deneyiminizi hatırlamak zorunda kalmazsınız.
 • Cinsel yaşamınızda kendinize güveniniz artar ve daha iyi hissedersiniz.

Meme Rekonstrüksiyon Cerrahisinin Eksileri

 • Meme rekonstrüksiyonu ek cerrahi, tıbbi randevular ve muhtemelen ek masrafları içerir.
 • Meme rekonstrüksiyonu sonrası yapılan meme hissi sağlıklı meme hissinden farklı olabilir.

Bu konular meme rekonstrüksiyonu cerrahisi düşünürken tartışılması gereken artı ve eksilerdir.

Size özgü olanlara odaklanmak istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışın.

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi İçin Uygun Aday Mısınız?

Aşağıdakiler meme rekonstrüksiyonu için bilmek isteyebileceğiniz yaygın bazı durumlardır:

 • Aşırı kilolu değilseniz sonuçlar çok iyi olacaktır. (Vücut Kitle İndeksi 30’un altında olmalıdır.)
 • Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ve kan dolaşımı sorunlarınız olmamalıdır. Diyabet ve otoimmün hastalıklar, örneğin romatoid artrit ve skleroderma, yara iyileşme problemlerini ve enfeksiyon riskini artırır.
 • Sigara kullanımı ameliyat sonrası süreçte yara iyileşmesini olumsuz etkileyecektir ve daha büyük yara izlerine sebep olabilmektedir.
 • Radyasyon tedavisi, geçireceğiniz göğüs rekonstrüksiyonunun zamanlamasını ve hatta türünü önemli derecede etkiler. Yara iyileşmesini geciktirir, derinin koyulaşmasına ve gerginleşmesine neden olabilir. Bu sebeple radyasyon tedavisi sonrası meme rekonstrüksiyonu cerrahisi için daha uzun süreler beklemek gerekebilir. Yine radyasyon sebebiyle etkilenen doku yerine vücudunuzun başka bölgelerinden alınacak doku kullanılabilmektedir.
 • Mastektomiyi takiben yapılan kemoterapi de meme rekonstrüksiyonun zamanlamasını etkileyebilir.
 • Geçmişteki cerrahi geçmişiniz ve bir arada bulunan hastalıklar bu ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını belirleyen faktörlerdir.

Genel sağlığınız iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, büyük olasılıkla bu prosedür için iyi bir adaysınız.

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Meme rekonstrüksiyonu için 3 temel seçenek bulunmaktadır:

 • Meme implantları (salin ya da silikon) kullanma
 • Memenin kendi cildiniz, yağınız ve kasınızı kullanarak yeniden yapılandırmak
 • Her iki yöntemin kombinasyonu

Meme rekonstrüksiyonu cerrahisi yapıldıktan sonra genellikle bir gün hastanede gözetim altında kalırsınız. Ancak mastektomi ile meme rekonstrüksiyonu beraber yapılırsa bu süreç uzayabilir. Bu durumu ameliyat öncesi görüşmelerde sizlere anlatacağım.

İmplantla onarım prosedürleri

Bu genellikle iki veya üç adımlı bir işlemdir.

 • İlk olarak, cilt ve meme kasının altına bir doku genişletici yerleştirerek bir cilt-kas zarfı oluşturur. Bu doku geliştirici valf ile geliştirilmiş bir salin implantıdır. Ameliyat sırasında ve sonrasında içerisine salin eklenmesine izin verir. Bu derinizin genişlemesine izin veren bir prosedürdür. İki ila altı ay süresince, klinik muayeneler sırasında, istediğiniz kalıcı implant koyulmasına olanak sağlayana kadar genişletilecektir.
 • Bir sonraki aşamada bu doku genişletici çıkarılarak yerine yumuşak bir meme implantı yerleştirilir.
 • Bazı durumlarda bu doku genişletici ve salin implantı çıkarmak yerine yeniden boyutlandırmaya izin verdiği için içindeki salin azaltılıp, artırılarak istenilen boyut sağlanabilir. Eğer yeni bir implant kullanımına gidilecekse mutlaka yeni bir ameliyat yapılması gereklidir. Doku genişletme yapılmadan direkt olarak implant yerleştirilmesi çok nadir olabilen bir durumdur. Mastektomi sırasında istediğiniz implantı kapsayacak kadar büyüklükte bir doku zarfı oluşturulması gerekmektedir.

Otolog (Kendi dokunuzun kullanıldığı) Prosedürler

 • Bazı durumlarda, özellikle radyasyondan hasar gören dokularınız varsa, hasar görmüş dokuların yerine sağlıklı, ışınlanmamış dokular ile kaplamayı tercih edebiliriz.
 • Kendi bedeninizden (otolog doku) cilt ve doku adaları kullanılarak yapılan yeniden yapılandırma, implantlarla rekonstrüksiyondan daha doğal bir meme gibi görünebilir ve hissettirebilir.
 • Bununla birlikte, bu işlemler daha kompleks ve invazivdir; genellikle hastanede kalış süresini uzatır ve dokuların alındığı alanlarda yara izi bırakır.
 • En yaygın doğal flap prosedürleri sırttan, karından veya kalçadan alınan dokuları kullanır. Bazı prosedürlerde memenin yeniden yapılandırılması için tüm kasın alınması gerekir, bu da vücudun bu bölgesinde güçsüzlüğe neden olur.
 • Otolog yağ grefti veya yağ transferi, radyasyon hasarlı dokuları veya kontur düzensizliklerinin küçük alanlarını tedavi etmek için bir başka seçenektir. Yağ transferinin, greft kaybı ve yağlı kistler de dahil olmak üzere artı ve eksileri vardır. Çok sayıda cerrahi seans gerektirebilir. Sizi değerlendirdikten sonra bu cerrahinin avantajlarını ve dezavantajlarını sizinle tartışacağım.
 • Bazen implantla rekonstrüksiyonun sonuçlarını iyileştirmek veya kontur düzensizliklerini düzeltmek için otolog yağ greftleri kullanmamız gerekebilir.

Meme Rekonstrüksiyonu İçin Benim Düşüncelerim Nelerdir?

Sizinle ameliyat öncesi görüşmelerde, fiziki yapınız ve sizin isteklerinizi tartışarak size en uygun yöntemi birlikte belirlemekteyiz. Biraz daha bilgi almak isterseniz:

 • Mastektomi sonrası implant yerleşimi için yeterli doku ve cilt kalmayabilir. Radyoterapi sonrası implantı desteklemek için öncesinde bir flap prosedürü gerekebilir. Flap tekniğinde, kendi kasınız, yağınız ve deriniz kullanılarak implantı örtecek cep oluşturulur. Farklı flap tekniklerinden sizin için en uygun olanı ameliyat öncesinde planlayacağız.
 • Mastektomi cerrahisini takiben, en popüler seçenek doku genişletici ve implanttır. Çünkü bu genellikle kısa, ayaktan tedavi prosedürüyle gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, tek bir implant ile yapılabilir.
 • Salin ya da silikon implant tercihine karar verecek kişi sizsiniz. Meme silikonu gerçek bir meme görünümünü ve hissini taklit etmektedir. Salin implantının avantajı ise daha küçük ya da daha büyük meme boyutunun daha kolay şekilde elde edebilmesidir. Meme silikonunda ise sonrasında daha büyük ya da küçük bir meme boyutu isterseniz silikonun değiştirilmesi gerekir. Bu sebeple her iki implant için ameliyat öncesi görüşmelerde tartışarak en doğru tercihi yapmak önemlidir.
 • Yağ transferi bazen lumpektomi ve mastektomi sonrasında olan deformiteleri doldurmak için kullanılır.
 • Çok dikkatli seçilen hastalarda, otolog meme rekonstrüksiyonu ile meme başı koruyucu mastektomi iyi sonuçlar vermektedir. Bu işlem için uygun bir adaysanız, görüşmelerde bu konu hakkında size bilgiler vereceğim.

  Dudak Dolgusu

  Dudak dolgusu tanımayanların anlamadığı, tanıyanlar ise sende bir güzellik bir değişiklik var dediği zaman doğal kabul edilebilir.

  Dudaklar; konuştuğumuz, yemek yediğimiz ve cinsellikte kullandığımız organlarımızdır. Gülüşümüzü, üzüntümüzü, sinirimizi göstermemizde yardımcıdır. Kadınlarda seksepaliteyi belirleyen, aynaya her baktığımızda gördüğümüz ve bize bakanda güzellik algısını oldukça fazlaca etkileyen bir parçamızdır. 

  Dolgun ve kalın dudak genç görünürken, incelmiş, deri kısmı uzamış, kenarları buruşuk dudaklar daha yaşlı gorunur. Bu nedenle dolguya başvuru sıktır.

  Dudak dolgusundan beklenti; doğal, dolgun olsun, konuşurken dudağım hareket etsin, arkadaşlarım sende bir güzellik var desin ama tam olarak ne oldugunu anlamasın, o kadar doğal olsundur. Neredeyse tüm kadınlar dolgun dudaklar isterler. 

  Tabi ki dolgun dudaklardan kasıt, gereğinden fazla şiş, yapay “ördek dudak” değildir. Bu tanımlamaya, dudak anatomisini bozan, dolgun görünmesi gereken vermilion kısmı degil de üst dudak derisini şişiren, konuşurken hareketsiz ve yandan bakıldığında gereğinden fazla önde olan dudak dolgusu sonucundan bahsetmekteyiz. 

  Ne yazık ki etrafta bu tip islemi yaptırmış birçok hasta görüyoruz. Tarafımıza başvuran hastalar yaptığımız yöntemi araştırıp bilerek geldiklerinden rahatlar ama hepsinin eşleri o kadar korkuyorlar ki. Çok hak veriyorum onlara, eşlerinin yapay görünen bir dudağa sahip olmasını kim ister ki? Ama işlem sonrası hepsinden aldığım geri dönüşler hep olumlu ve tekrar eşinin bilgisi dahilinde gelen hastalarımız var.

  Dudak Anatomisi ve Altın Oran

  Yapılan işlemi anlamak açısından anatomiyi bilmek önemlidir!

  Dudağın pembe-kırmızı görünen kısmı “vermilion” dur. Göze güzel gelen ve dolgun olması istenen kısımdır. Vermiliondan burun tabanına kadar olan kısım ve çene kıvrımına kadar olan kısımlar da dudağı kapsar ama ama mukoza degil deri ile kaplıdır. Vermilion-deri geçişinde ki hafif kabarık, dudak kontürünü belirleyen kısım “while roll” dur. Belirgin olması dudağı çekici kılar. Üst dudakta burun tabanından white rolla iki kolon uzanır ve dudağın iki tepe noktasında sonlanır. Bunlar “filtral kolon” lardir. Bu kolonların arasında uzanan white roll özeldir ve adi “cupid yayı” dır. Göze güzel gelen estetik algımızı olumlu etkileyen bir dudakta bu anatomik bölgelerin birbiriyle ve tüm yüzle ilişkisi oldukça önemlidir. 

  Doğada, insan vücudunun birçok parçasında karşımıza çıkan Fibonacci dizisi yani nam-i diyar altın oran yüzde de karşımıza çıkmaktadır. Bu oran 1,618 sayısına karşılık gelir. Üst dudak/alt dudak-çene ucu oranı, dudak genişliği/yüz genişliği oranı bu oranı içerir.  Üst dudak/alt dudak vermilion oranının 2/3 olması, yandan bakıldığında üst dudağın 1-2 mm daha önde görülmesi de ayrıca göze güzel gelir.

  Dudak Dolgusu ile Dudak Büyütme

  Dudakları büyütmede geçici ve kalıcı iki yol vardır. Geçici olan ve en yaygın kullanılan yöntem dolgu uygulamalarıdır. Kalıcı uygulama olarak, kendi dokularımız olan yağ/dermis/fasya uygulamaları ya da sentetik silikon uygulamaları yapılabilir. 

  Dudağın yumuşak yapısı ve her kişide farklı şekilde olması nedeniyle en kolay ve güvenli şekilde kontrol edebildiğimiz geçici dolgu uygulamalarını tercih etmekte ve önermekteyiz. En sık kullanılan dolgu materyali “hyalüronik asit” dolgulardır. 

  Hyalüronik asit, doğal olarak bağ dokuda bulunan yapısal bir şeker molekülüdür. Su moleküllerini tutarak etki gösterir. Yumuşak yapısı nedeniyle dudağı istediğimiz şekilde biçimlendirirken, nemlendirir, canlandırır ve parlatır.

  Dudak Dolgusu Uygulamam – Fransız Dudağı Yöntemi

  Dudak yoğun sinir ağına sahip, hassas bir organdır. Bu nedenle uyuşturulup işlem yapmak gereklidir. Kendi kişisel uygulamamı kanülle yapıyorum. Bu sebeple kommissurlerden yapılan sadece iki giriş benim için yeterlidir. 

  Dudakları kremle uyuşturup, kanül kullanacağım oral kommissurlere de lokal anestezi infiltrasyonu yapmak cogu hastamda yeterli olmaktadır. İşlem sonrası uyuşukluk hızlıca geçtiğinden, normal hayata dönüşte hızlı olmaktadır. Ağrı eşiği çok düşük hastalarımızda lokal anestezi ile sinir bloğu da kullandığımız oluyor. Bu sebeple uyuşukluk işlem sonrası 1-2 saat kadar sürebilmektedir.

  Dudak dolgusunu mukoza altı yani kas üstü plana uyguluyorum. Çünkü kas içi uygulama yapay ve aşırı şiş bir görüntüye neden olur. Tüm dudağa her alanda eşit değil belli anahtar noktalara dolgu enjekte ediyorum. Çünkü dudak dümdüz sucuk gibi şişirilecek bir organ değildir. 

  Peki güzel dudak nasıl olmalıdır?

  • Üst dudak lateralleri alt dudağın üstüne taşmalı, alt dudak kenarları bu kabartıların içine doğru gömülmeli, dudak kalbinde küçük bir kabartı olmalıdır, ama küçük!  Dudak kalbi ile lateral çıkıntılar arasında hafif bir boşluk ve bu boşluğa denk gelen alt dudak orta kısımda iki tüberkül olmalıdır..
  • Ve dudak kapalıyken parabolik bir çizgi olmalıdır, dümdüz olmamalıdır. 

  Dudak dolgusu tüm bunlar ışığında yapılırsa işte o zaman sizi tanımayan kimsenin anlamadığı, tanıyanların da sende bir değişiklik, güzellik var dediği doğal ve dolgun dudaklara sahip olursunuz. 

  DİKKAT!

  Dudak dolgusu küçümsenmemesi gereken bir işlemdir. Çünkü enfeksiyon, dolgu uzerinde bakteriyel biyofilm oluşumu ve bunlara bağlı doku reaksiyonları, granulomlar(topaklanma) şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple uygulamadan önce koruma amaçlı tek dok antibiyotik uyguluyorum. Steril eldiven kullanıyorum ve cerrahi alan temizliğine dikkat ediyorum.

  Gebelerde ve emzirenlerde dudak dolgusu uygulanmamasına yönelik bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Ama uygulayabilirsiniz de demiyor. O yüzden riske atmamak için tüm bu süreçleri bitirip bu islemin yapılmasında fayda var kanısındayım. 

  Dudak Dolgusu Öncesi ve Sonrası

  • Dolgu invaziv bir uygulamadır.
  • Morluğu ve aşırı şişliği önlemek için öncesinde E vitamini, bitki çayları, Aspirin, omega3 ve kan sulandırıcı kullanımından kaçınmak gerekir. 
  • Dudak dolgusu uygulaması sonrasında 1-3 gün süren şişlik olabilir. Bu durum en hassas ciltlerde bile maksimum 1 haftada geçer. 
  • Etki süresi kişiye göre değişmekle birlikte 6-8 aydır.
  • Otoimmun hastalığı olanlarda erime süreci çok daha hızlıdır.
  • İşlem dudağa yapılan bir travmadır. Bu nedenle uçuğa yatkın kişilerde, uçuk çıkmasına neden olabilir. Uçuk kremleri ile tedavi edilen basit bir sorundur bu. 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat