• bilgi@turkiyedeestetikonline.com
  • 0 554 897 07 76

Op. Dr. E. Betül Erdemir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
165 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: E. Betül Erdemir
  • ADRES: Kordonboyu Mah. Çiçeksuyu Sok. No:1 Dumankaya Horizon Rezidans Daire:100 Kartal/İSTANBUL
  • TELEFON: (216) 491 0155 YABA
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Yüz ve Yanak Dolgusu

Dolgu maddesi burun kenarından dudağa kadar uzanan çizgilere, gözaltına, dudak üstündeki çizgilere, kaş ortasına, elmacık kemiklerine, çeneye ve yanaklara uygulanır. Dolgu işlemi yaklaşık 15 dk süren bir işlemdir. Hemen işinize dönebilirsiniz. İşlem sonrası iğnenin girdiği bölgelerde ufak morarmalar olabilir.

Buz uygulaması ve kapatıcılarla bu en aza indirilebilir. Dolgu maddesinin etki süresi kullanılan ürüne göre değişmektedir, ortalama etkisi 6- 18 ay süren hyalüronik asitler mevcuttur. Botulinum Toxin uygulamaları ve dolgu maddeleri arasında bilgi karışıklığı vardır. Yüzüm şişer mi?  Yapay durur mu? Dışarıdan bakılınca anlaşılır mı?  En çok sorulan sorular arasındadır. Botulinum Toxin uygulamaları genellikle yüzün üst bölgesine ve boyun bölgesine, dolgu da yüzün alt bölgesine ve dudaklara uygulanır. Hem dolgunun hem Botulinum Toxin uygulamalarının dozu, yapan estetik cerrahın elindedir. Kişi az belirsiz, doğal  olmasını isterse ona göre doz ayarlanması,  abartılı olmasını istiyorsa ona göre doz ayarlaması yapılır. Hyalüronik asit nedir? Dolgu maddesi hyalüronik asit ve fizyolojik serum içen pH’ı 7 olan bir jel biçiminde hazırlanmış bir preparattır.

Dolgu maddelerindeki hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir. Vücudumuzda esasen bulunan bir madde olmasından dolayı alerji yapma olasılığı son derece düşüktür.

Dolgu maddesi nasıl etki eder? 
Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir. Dolgu etkisi hyalüronik asitin su tutma özelliği moleküllere giderek artan miktarda suyun tutunmasına yol açar. Bu da uzun kalıcılık süresini açıklar. Yüzümüz hareketli bir yapıdır ve bu hareketli yapı içinde mimik hareketlerimiz, yaşımız, çevresel etkenler ve genetik özelliklerden kaynaklı yüz ve yanak bölgemizde çeşitli kırışıklıklar, çizgilenmeler, sarkmalar oluşur. Bu kırışıklıkların tedavi seçeneklerinden biri de dolgu ile yapılan işlemlerdir.

Boyun ve Gıdı Estetiği

Çene altındaki dolgunluk yani “gıdı” çok genç yaşlarda bile ortaya çıkabilen, estetik açıdan çok rahatsızlık veren bir sorundur. Yaşla beraber çene ovali şekli bozulur gerginliğini kaybeder.  Boyun bölgesindeki elastikiyet kaybı ve ciltte sarkma gibi etkiler de yaşı olduğundan fazla gösterir. Bu bölgede yapılacak küçük işlemler büyük değişimler yaratabilir.

Eğer boyun bölgesindeki dolgunluk ve gıdıya  yol açan fazla yağlar ise;  lokal anestezi ile liposuction uygulanarak buradaki yağ hücreleri  tamamen alınır. Aşırı kas ve deri gevşemesi olan  kişilerde kulak arkasına yapılan 1-2 cm’lik  kesilerle uygulanan boyun askısı iyi sonuç verir. Lokal anestezi ile boyun askı işlemi yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Deri gevşekliği belirgin ve askı ile toparlanma şansı zayıf ise, boyun germe operasyonu uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi ile yapılır ve yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Bu işlemler sonrası ortalama 4-5 gün süreyle boyun bandajı kullanılır.

Doğum Sonrası Estetiği

Anne adayı için fiziksel olarak oldukça yıpratıcı geçen hamilelik sürecinde, vücut, bebeğin büyümesini sağlamak için olağanüstü bir çaba sarf eder. Bu dönemde 10-14 kilo alınması doğaldır. Bazı anne adayları daha fazla da kilo alabilir. Kilonun çoğu karın bölgesinden, bir kısmı da kalçalardan alınır. Doğum sonrası, süt verme, hormonel değişim, artan iş yükü, değişen sosyal yaşam, uykusuzluk gibi faktörler de devreye girince annenin kendini iyi hissetme çabasıyla estetik cerrahların kapısını çalması muhtemel. Hatta Amerika Birleşik Devletlerinde en sık yapılan kombine operasyonlar “mommy makeover” operasyonları, yani anneyi revize etme, gençleştirme operasyonlarıdır. Bu operasyonlarda genellikle karın germe+meme dikleştirme+uyluk germe+liposuction kombinasyonları tek seansta uygulanabilmektedir. Bazen de vajen yapılarında oluşan deformasyonların düzeltilmesi için ameliyatlar yapılabilmektedir. Eski forma kavuşmak için bilinçli bir diyet ve düzenli sporun yerini hiçbir şey tutamaz. Bunların yeterli olmadığı durumlarda ise plastik cerrahlar devreye gireriz. Ancak bunun için doğumdan sonra belirli bir zaman geçmesi doğru olacaktır. En azından emzirmenin sonlandığı döneme kadar beklenmesi gereklidir. Bu dönem sonrasında meme dokularının tam olarak eski formuna kavuşması ve toparlanma süreci de yaklaşık olarak 6 ay kadar alabilmektedir. Doğum sonrası en büyük deformasyon meme ve karında meydana geliyor. Bu bölgelere yönelik ameliyatlar genelde tek seansta ve birlikte yapılıyor.

Doğum Sonrası Meme Estetiği
Emzirme döneminden sonra memeler genelde hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür. Genişleme ve sonrasında süt bezlerindeki küçülmeye bağlı olarak derisinde çatlaklar oluşabilir. Aynı zamanda memenin derisinde de fazlalık olacağından memede sarkma görülür. Bu tür doğum sonrası meme estetiğinde, memeyi hem büyütme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekmektedir. Bazen de meme küçültülmeli ve dikleştirilmelidir. Emzirme döneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir. Doğum sonrası hastalarımızda bazen tamamen içi boşalmış ve adeta “sönmüş “memelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda sadece meme derisini çıkararak toparlama işlemi yapmak, istediğimiz sonucu vermez. Bu durumlarda memeye bir hacim kazandırarak dikleşmesi için bir silikon protezden yararlanabiliyoruz. Bazen de meme dokusu yeterli olduğundan sadece bir küçültme/toparlama operasyonu yeterli sonuca ulaşmamızı sağlayabiliyor. Bu operasyonların izleri ise sadece meme başı etrafında olabileceği gibi, aşağıdaki meme katlantısına doğru uzanan izler olabilir. Meme ameliyatının ardından ikinci kez anne olmaya karar veren bir bayan eğer ameliyatını uygun bir teknikle yaptırdıysa o zaman annenin ameliyat sonrası yine bebeğine süt vermesi mümkündür. Genelde plastik cerrahlar meme küçültme işlemlerinde meme başının altındaki süt kanallarını kesmediğinden emzirme fonksiyonları korunmuş oluyor. Meme operasyonları sonrasında, yorucu olmayan işlere başlanması bir hafta kadar alırken, günlük yaşam temposuna dönüş 2 haftayı bulabilir. 2 hafta kadar aşırı kol hareketlerinden ve yere eğilmekten kaçınılmalıdır. Ağır spor egzersizlerine 10 – 12 hafta sonra başlanabilir.

Doğum Sonrası Karın Germe
Karın germe ameliyatında da en önemli nokta, karın kaslarını yeteri kadar gerginleştirmektir. Doğum yapmış bir karında bu kaslar oldukça gevşek ve ayrıktır. Halbuki düz ve gergin bir karna sahip olmanın ilk şartı sıkı karın adaleleridir. Karın germe operasyonlarında göbek deliği altındaki sarkan ve çatlamış olan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılmakta; orta karın bölgesi ve karın duvarındaki kas dokusu gerginleştirilmektedir. Bu operasyonda, sarkık karın görünümü dramatik bir şekilde düzelmekte, kişi düz bir karın bölgesi konturuna sahip olmaktadır. Operasyon sırasında gevşek karın derisi ve yağlı tabaka kaldırıldıktan sonra gevşemiş olan karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılır. Fıtıklaşma varsa onarılır. Böylece daha ince bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde edilir. Fazlalık deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılır. Doğum yapmış olan kadınlarda karın germe operasyonu için en az 3 ay kadar beklenmelidir. Süt verme döneminde operasyon yapılması uygun olmadığından bu minimal süre en az 1 yıla kadar çıkarılabilir. Sezaryen operasyonu ile aynı anda karın germe işlemi asla yapılamaz ve yapılmamalıdır. Çünkü normalde bir armut büyüklüğünde olan rahmin hamilelik sırasında bir basketbol topu kadar büyüklüğe ulaştığını düşünürsek tekrar küçülmesi ve doğum öncesi boyutlarına ulaşması en az 45 gün almaktadır. Rahim ve karın içi diğer organlar normal boyutlarına gelmeden, hormonal dengeler tekrar normale dönmeden karın germe işlemi yapmak, hamile bir bayana 36 beden elbise giydirmeye benzer ve sonuç başarısızlıktır. Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gün kaldırılıp yürütülür. Yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına dönebilir. Tempolu yürüyüş ile egzersizlere 1 ay sonra başlanılabilir. Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karın kasları kuvvetlendirilir ve diyetle kilo alınması önlenirse operasyondan daha mükemmel sonuçlar alınabilecektir.

Doğum Sonrası Liposuction
Karın, bel, kalça, uyluk (üst bacak) iç ve dış tarafı, diz iç kısmı gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli, özellikle doğum sonrası yağ birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki fazla yağlanmanın giderilmesi için yapılacak aşırı egzersiz, sonuç vermeyeceği gibi vücudun genel metabolizmasını da bozabilir. İşte bu direçli yağ birikimlerinin negatif basınçlı bir vakumla girilerek vücuttan uzaklaştırıldığı operasyonlara “Liposuction operasyonu denir. Bu operasyonlar kesinlikle zayıflama operasyonları değil, kontur düzeltici operasyonlardır. Doğum sonrasındaki dönemde özellikle karın germe operasyonları ile birlikte çok sık uygulanan bir operasyondur. Doğum sonrası istenilen kiloya ulaşıldıktan sonra (en az 3 ay 1 yıl arası) liposuction operasyonları da rahatlıkla yapılabilir.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği
Son yıllarda sıkça duyduğumuz vajinal daraltma operasyonları ve vulva dediğimiz vajen girişindeki anatomik yapıların estetik olarak düzeltilmeleri, doğumdan sonra kadınların bu operasyona ihtiyaç duyar hale gelmeleri ve medyanın da konuya duyduğu ilgi ile daha popüler hale geldi. Daha önceleri kadınlar, vajen dudaklarındaki deformite, asimetri ya da bozuklukları doktora gidip muayene bile ettirmeye çekinirken artık bunu düzelttirmek için operasyon talep ediyorlar. Biz plastik cerrahlara da son aylarda bu sıkıntı ile başvuran hastalarda bir artış oldu. En sık uygulamalarımız arasında vajen küçük dudaklarının asimetri veya hipertrofisinin düzeltilmesi yani küçültme işlemleri gelmektedir. Ayrıca “mons pubis “ diye adlandırdığımız vajen girişi üstünde ve karın katlantısı altında kalan alanın liposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, asılması; büyük vajen dudaklarının otolog (kendi) yağ enjeksiyonu ile veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da sık uyguladığımız işlemler. Bunun dışında büyük vajen dudaklarında küçültme ve klitoris etrafında fazlalık cildin alınması gibi işlemler plastik cerrahlar tarafından uygulanmakta. Bu işlemler için doğum sonrası mutlaka ilk 6 ay kadar beklenmelidir.

Botulinum Toxin Uygulaması

BOTOX
Yaşlanma, stres, güneş etkileri, sigara, hava kirliliği, menopoz gibi daha pek çok faktör hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimini hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları arttırmaktadır. Yaşlanma kaçınılmazdır, ama etkilerini azaltmak ve geciktirmek kişilerin kendi elindedir.

Botox; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 14 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Botox; orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir. 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD’de bir milyon uygulama yapılmıştırAmerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botox, 2002 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde “en popüleri” olarak değerlendirilmiştir.

Hangi durumlarda botox kullanılır?
Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavilerinde yıllardır uygulanmaktadır. Kozmetik dermatolojide ise özellikle cilt kırışıklıklarının azaltılması ve bazı kişilerde daha sık olarak görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) giderilmesi amaçları ile kullanılmaktadır.

Botox nasıl etki eder?
Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur.  Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin gerginliğini sağlar. Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına botox tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz başka ek tedaviler uygulanır.(lazer, prp, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu…)

Botox kimlere uygulanabilir?
18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

Botox nasıl uygulanır?
Botox tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır. İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilir. Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir. İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz. Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar.

Botox en sık hangi bölgelere uygulanır?

  • Alındaki yatay çizgiler
  • İki kaş arasındaki çizgiler
  • Göz çevresi çizgileri
  • Ağız çevresindeki çizgiler
  • Boyun çizgileri

Aşırı terleme görülen el-ayak-koltukaltı-genital bölge-yüz

Botox sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner?
Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.

Botoxun etki süresi ne kadar devam eder?
Botox tedavisi  3-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulamalar tekrarlandıkça  bu sure 8-10 aya kadar çıkabilir.

Botox tedavisine başladıktan sona devam etmek zorunda mıyım?
Botox tedavisine başladıktan sonra  devam etmek zorunda değilsiniz tedavinin etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir sure eski yoğunluğuna dönmez. Uygulamalara devam edilirse giderek daha  başarılı sonuçlar alınır. Çizgiler giderek hafifler ve yenilerin oluşması engellenir. Cilt eskiye nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.

Botox yaptırdığımda yüzümde doğal olmayan bir ifade olur mu?
İlk kez botox yaptıran hastaların en sık sordukları sorudur. Bu konudaki endişenizi doktorunuzla paylaşırsanız tedavi dozlarınız buna göre düzenlenecek ve son derece doğal genç bir ifade sağlanacaktır.

Botoks tedavisine erken yaşlarda mı geç yaşlarda mı başlamak daha doğrudur?
Bu tedaviye başlamak için özel bir yaş yoktur. Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda uygulama ihtiyacı doğabileceği gibi çok daha ileri yaşlarda bu ihtiyaç olmayabilir. Çizgilerin yeni başladığı dönemde botoxla çok iyi sonuçlar alınırken daha oturmuş çizgilerin tedavisinde tek başına botox yeterli olmamakta dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer, prp ve peeling tedavileri gerekmektedir.  Bu nedenle erken başlanan tedavilerle daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanır.

Botox uygulamasının riskleri nelerdir?
Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı, nadiren grip benzeri şikayetler olabilir. Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

Aramaktan çekinmeyiniz:

Tarafımızca yapılan BOTOX uygulamaları öncesinde sekreterliğimizi arayarak bilgi isteminde bulunabilirs

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat